امام حسین (ع) در يكي از جواب‏هاي خود به نامه‏هاي معاويه خود را پايبند به صلح نامه معاويه با امام حسن(ع) معرفي نموده و اتهام نقض آن را از خود به دور دانسته اند(و معاذ اللَّه ان انقض عهداً عهده اليك اخي الحسن(ع)).

 این موضوع را علامه محمد تقی جعفری در کتاب امام حسین(ع) ، شهید پیشرو انسانیت به تفصیل شرح داده اند و فحوای مطلب ایشان این است که امام در چارچوب امیر المومنین پرورش یافته اند که به مالک اشتر تذکر دادند در تفاهم با دشمن عهد شکنی ممنوع! و … همان يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ در قرآن کریم.

قوانین که خداوند در قرآن تصریح فرمودند چه چیزهایی است؟ قوانینی که هم جنبه فردی  دارند و هم جنبه اجتماعی .آیا امام حسین (ع) جز به قصد اصلاح امور و امر به معروف ونهی از منکر بپا خواستند.بعد بنده در روز عاشورا شاهد بودم برخی عزیزان عزادار به راحتی قوانین راهنمایی و رانندگی را و ایضاً حقوق سایرین را نادیده می گیرند(چه در رانندگی و چه به عنوان عابر). حقوق شهروندی به جد توسط ایشان پایمال می شده که هیچ ، نمادی هم بودند برای آنارشیسم با پسوند اسلامی . نمی دانم چه تصوری از عاشورا و سیره امام (ع) دارند؟ فقط دعا کردن از ما بر می آید :

خدایا ما در کف سطح هستیم ، هنوز به بلوغی نرسیده ایم که به عمق حرکت کنیم،به حق حرمت این ماه ما را از سطح به عمق برسان. به شعوری برسیم که شعار را در مشعر عقل ذبح کنیم و در آن قربانگاه به معالم سعادت و نجات دست  یابیم. و چون عمر سعد پسر صحابه پیامبر اکرم (ص) و سردار فاتح قادسیه، شعور را با شعیر معامله نکنیم.

(پی نوشت : عمرسعد با امام حسین (ع) مذاکره کردند.امام فرمودند: “میدانم چرا با من می جنگی . به خاطر حکومت ری است. حتی اگر مرا بکشی گندم ری را هم نخواهی خورد.”عمر سعد خندید و گفت:” حالا گندم نبود به جو (شعیر) هم راضی هستیم. “امام را شهید کرد .خواب ری را هم ندید چه برسد حکومتش را.)